Boya sökücüler

Boya sökücüler ile ilgili merak ettiğiniz çok soru var biliyorum. Önceliğimiz nedir bu boya sökücü ürünler bunlara bakacağız. Daha sonra boya çözücü çeşitleri olan boya sökücü jel ve boya sökücü sıvı ürünleri inceleyeceğiz. Bu yeter mi hayır boya sökücüler çeşitlerini inceleyeceğiz. Bakacağız alkali boya sökücüler, asidik boya çözücüler ve ph nötr boya çözücü inceleyeceğiz. Oto boyası nasıl sökülür, araç boyası nasıl sökülür araba boyası nasıl çıkarılır? Ahşap boya sökücü nedir vernik sökücü nedir? Gibi soruları inceleyeceğiz hazırsanız başlayalım buyurun beraber inceleyelim.

Boya sökücüler
Boya sökücüler

Boya sökücüler ve çeşitleri nedir

Her üründe olduğu gibi boya sökücüler de kendi aralarında ayrılırlar. Biz kategorilendirmeden önce biraz bilgi verelim isteriz. Gündelik hayatımızda bir çok ürün aslında boyayı söker. Bazıları fren hidroliği ile söker ken gözünü kör eder. Bir diğeri zımpara ile boya söküm yaparken kaza yapar. Bir başka uygulamada ise yakarak boya söküm ve temizleme yaparak bu işi çözer. Biz legal yoldan nasıl boya sökümü yapılır bunu incelemek için bu yazıyı yazıyoruz. Şimdi boya sökücü çeşitlerini inceleyebiliriz.

Boya sökücü çeşitleri

Boya sökücü çeşitleri kimyasal yapılarına ve fiziksel yapılarına göre ayrımlarını yapacağız. Burada aynı türde iki yapıyı da görmek mümkündür.

 1. Sıvı boya sökücüler
 2. Yarı jel boya sökücü
 3. Jel boya sökücüler
 4. Toz boya çözücüler

Olarak fiziksel olarak boya sökücüler ayrımını yapabilirsiniz. Şimdi bu fiziksel yapılar kendi aralarında da ayrımları vardır. Şmdi kimyasal yapısına göre boya çıkarıcı çeşidine bakalım.

 1. Asidik boya sökücü
 2. Alkali boya sökücü
 3. Ph nötr boya sökücü

Ph yapılarına göre yani kimyasal yapılarına göre sıralaması bu şekildedir. Kullanım şekline göre veya sisteme göre boya sökücü çeşitleri ise aşağıdaki gibidir.

 1. Sıcak daldırma boya çözücü genellikle jant boya söküm için kullanılır
 2. Soğuk daldırma boya çözücüler endüstriyel otomotiv askı aparatları içindir.
 3. Sıcak daldırma toz boya sökücüler genellikle askeriye ile ilgili kullanımları vardır.
 4. Püskürtme sistem boya sökücü genellikle havacılık sektöründe kullanılırlar.

Boya çözücüler nasıl seçilmelidir

Seçim önceliği uygulama şekline göre belirlenmelidir. Uygulama daldırma yada silme püskürtme olarak değişebilir. Nasıl kullanacağınıza karar verip doğru boya çözücü seçimi yapabilirsiniz. Daha sonra dikkat edeceğiniz konu boya söküm yapılacak parçadır. Bu parçanın niteliğine uygun boya çözücü olmak zorundadır. Doğru boya çözücü seçimi yapılmadı ise parça zarar görecektir. Boya üzerinde pas var ise ve tekrar boyanacak ise önce pas sökücüler kullanılmaz. Boya söküm yapılacak yüzeyde yağ var ise önce yağ sökücüler kullanılmalıdır. Pratik bilgi önemlidir hangisini önce kullanacağınızı bilmek de çok önemlidir. Bu nedenle doğru bilgiye ulaşmak için mesa kimya veb sitesini ziyaret edin veya mesa kimya ile iletişime geçiniz.