Kireç Çözücüler

Kireç çözücüler endüstriyel kullanımları kireç sökücüler çeşitleri. Kireç çözücü kimyasal ürünlerin kullanım alanları. Kireç sökücü seçimi nasıl yapılmalı. Hangi kireç sokucu ürünler nerelerde ve nasıl kullanılır. Evsel kireç sökücüler kullanımları ve kireç çözücüler yapısal şekillerini inceleyeceğimiz bir yazdır. Genel yapılan hatalar genellikle bu tip bilgilerin doğru olmamasından kaynaklı hatalardır.

Kireç çözücüler
Kireç çözücüler

Kireç çözücüler ve kireç sökücüler çeşitleri

Kireç çözücüler yapıları asit bazlıdır. Çünkü kireç oluşumuna baktığımızda kalsiyum ve magnezyum bazlıdır. Bu yapıların hızlı çözülmesi için mutlaka sit bazlı ürünler kullanılmalıdır. Hızlıdan kastımız sistemi delecek kadar hızlı değildir. Çünkü doğru seçim yapmamış iseniz kireç çözücüler sistemi delebilir. Bu nedenle kireç sökücüler seçimi çok önemlidir. Kireç çözücülerin çeşitlerini incelerken fiziksel ve sistemsel olarak ayıracağız. Pas ve kireç çözücü ürünler önemli ürünlerdir. Asidik yapıları gereği bir çok zorunda çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Kireç çözücü çeşitleri

Fiziksel yapısı ve kullanılacak sistem metalleri yapısında göre çeşitlendirme yapacağım.

  1. Toz kireç çözücüler
  2. Sıvı kireç çözücüler

Toz kireç sökücüler ve sıvı kireç çözücüler arasında fark her ikisinin de metal ve reaksiyon şekillerindeki farklılıklardan kaynaklıdır.

  1. Hassas metal içeren sistemler için inhibitörlü kireç sökücüler
  2. Hassas metal içermeyen sistemler için inhibitörlü kireç sökücüler

Yukarıdaki toz kireç sökücü ve sıvı kireç çözücü şimdi daha da anlam kazanmaya başlamıştır. Çünkü aslolan sisteme zarar vermeden kireç temizleme ise bu ayrım çok ama çok önemlidir.

Kireç sökücü ve kireç çözücü nasıl seçilir

İnhibitörlü kireç sökücü seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sistemde bakır ve alüminyum var mı yok mu. Eğer sistemde bakır veya alüminyum alaşımları veya çeşitleri var ise buna göre ürün seçilmelidir. Bakır ve alüminyum olan sistemlerde kesinlikle hassas metal kireç sökücü ürün kullanılmalıdır. Şayet sistemin hiç bir yerin de bu metaller yok ise normal kireç çözücü kullanılabilir. Yine varyasyonu çoğaltalım çünkü bazen anlaşılması çok zor olabiliyor.

Kireç çözücü kullanımında dikkat edilecekler

Sitemde galvaniz eşanjör veya bağlantılarda bakır veya alaşımlı metal alüminyum var ise kullanılacak ürün hassas metal inhibitörlü kireç sökücü min50h. Yüksek devirli dönüş var ise bu defa nitelikli olarak istenmeli ful kontrol inhibitörlü kireç sökücü kullanılmalıdır. Peki nedir full kontrol inhibitörlü kireç çözücü her şeyi ile sistem ile entegre olabilen türlerdir. Kireç ve pas sökücüler kullanmadan önce mesa kimya ile iletişime geçiniz. Sistem yenilemeleri yapmadan ve kullanmadan önlem almış olursunuz.