Yağ sökücüler

Yağ sökücüler sanayi var oldukça ve makineler çalıştıkça her konuda yardımcınızdır. Çünkü makineler yağ ile çalışır. Bu yağların değişimi ya da etrafa bulaşması sonucu temizliği için yağ sökücü kullanılır. Yağ çözücüler bir çok sorunda genel çözücü olarak imdadımıza yetişir. Bir çok alanda bir çok yağ çözücü türü kullanılmaktadır. Bu yag sokuculer arasında seçim yapmanızı kolaylaştırmak amacındayız.

Yağ sökücüler
Yağ sökücüler

Yağ sökücüler ve çeşitleri

Yağ sökücüler çeşitleri bakımından daha kolay ayrılırlar. Çünkü yapıları asidik yağ sökücüler alkali yağ sökücüler ve solvent bazlı ph nötr yağ sökücüler dir. Çeşit ayrımı yapmak kolay da bunları kullanırken nasıl seçeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Merak etmeyin birazdan nasıl seçeceğini ile ilgili bilgiler de vereceğim. Çünkü sanayide genel şikayetler yanlış yağ sökücü kullanımı ile alakalıdır. Yağ temizleme kullanım öncesi yüzeyde pas var ise pas sökücü ile temizliğini yapınız.

Yağ sökücüler çeşitleri aşağıdaki gibidir

Yağ çözücü çeşitleri tüm içerik ve ayrıntıları da aşağıda listelenmiştir umarım faydalı olur.

 • Alkali konsantre yağ sökücüler
 • Asidik yağ sökücüler
 • Yağ sökücü sprey ürünler
 • Yağ sökücü solvent bazlı kimyasallar

Yukarıda ki grup da kendi içinde kullanım şekline göre ayrılırlar. Çünkü bir çok farklı proses içerisinde kullanımları vardır.

 • Daldırma yağ sökücüler
 • Silme yağ sökücüler
 • Sıcak kullanım yağ sökücüler

Bu yağ sökücüler çeşitlerini de yapılarına göre ayırmak da mümkündür.

 • Toz kullanım sulandırılabilir konsantre yağ sökücü
 • Sıvı kullanım konsantre yağ sökücü kimyasallar

Yukarıdaki yapı şekline göre yağ sökücüler kimyasal ürünleri de yine ilk gruptaki gibi ayrılırlar.

Yağ sökücü nasıl seçilir

Kullanım ortamına göre yağ çözücü ürünler seçimi önemlidir. Bir çok alanda kulanım çeşitleri genelde yanlış kullanım sonuçları doğurmaktadır. Bu nedenle zarar gören bir çok işlemenin sorunu aynıdır. Yanlış yağ çözücü kullanımından doğan hatalardır. Bu nedenle yanlış kullanım yapılmaması için ürün doğru seçilmelidir. Yanlış yaşanan seçimler ile doğan hatalar ve bunların doğru kullanım örneklerini listeleyeceğiz.

Yanlış yağ çözücü kullanım hataları

Öncelikle hataları sıralayalım daha sonra bu hatalara karşı önlem ve çözümleri sırlayalım ne dersiniz buyurun.

 1. Makine kaportası ve boyalı yüzey yağ temizliği ve yapılan hatalar: Genellikle bulduğunuz her ürünle temizlik yapan firmaların hatasıdır. Bir gün mazot ile diğer gün tiner ile yada bor yağı ile temizlik yapan firma hatalardır. Bulduğu konsantre yağ çözücü ürünü denerler sonucu yamalı bohça gibi komando desenli bir makineniz olur. İçeri giren misafiriniz sanır ki makine değil tank bu boyanmış savaşı bekliyor. İşin aslı gayet basittir usta önüne gelen ile temizlik yaptığı için makine artık amfibi olmuştur. Çözümünü birazdan anlatacağız merak etmeyin.
 2. Otomatik zemin yıkama makineleri yağ sökücü kullanımı ve delinme hataları: Zemin temizlemek için kullanılan binicili veya akülü makineler vardır. Bu makinelerde etkili bir ürün kullanmıyor iseniz. Belirli dönemler yağ sökücü ilavesi ile kullanırsınız. İşte bu dönemlerde makinenin alüminyum yada pirinç aksamları patlar. İşte bu sırada kullandığınız yağ sökücü kostik bazlı ise bu soruna sebep olur. Çözümü biraz sonra açıklayacağız.
 3. Metal yağ sökücü kullanımı ve sonrası pas problemi: Burada ise sonraki işleme göre yağ sökücüler seçimi iyi yapılmamış görünüyor. Çünkü sonraki işlem hesaplaması yapılmış olsa idi bu defa zaten bu sorun yaşanmayacaktı.

Yağ çözücü kimyasal kullanımı doğru cevaplar

Doğru yağ çözücü kullanımı için verilecek cevaplardan kendinize sonuç çıkartabilirsiniz.

 1. Makine kaportası yağ çözücüler doğru kullanımı: Konsantre yağ sökücü kimyasal kullanımı yapın. Mesasol satın almış iseniz doğru cevap 1 ölçüm mesasol 10 ölçüm su ilavesidir. Doğru kullanım boyaya ve kaportaya zarar vermeden yağ temizleme yapabilirsiniz.
 2. Otomatik zemin yıkama makinesi doğru kulanım: Öncelikle nitelikli bir ürün olan ve kostik içermeyen lastik izi temizleyici scrubby kullanmanızı öneririz. Yok illa benim için fiyat önemli dönem dönem yağ sökücü kullanacağım diyorsanız. İçeriğinde kostik olmayan bir yağ çözücü ürün kullanmalısınız.
 3. Metal yağ çözücü sonrası paslanma hataları: Burada kullandığınız solvent ise sonradan ısı farkını absorbe edemiyor demektir. Yok su bazlı ürün kullanıyor iseniz tamamen yanlış ürün kullanıyorsunuz. Yağ bazlı ürünler zaten kullanamazsınız çünkü yağ temizleme yapıyorsunuz. Napıyoruz mesa kimya ya danışıyoruz bu kadar bilgi verdik biraz ürün satalım değil mi.

Boya var ise boyayı boya sökücü ile söküp tekrar boya yapacaksanız lütfen bu yazıyı okuyunuz. İşlem sonrası elleriniz kirlenmiş yağ ve boya cildinize bulaşmış ise el temizleme kremi ile temizleyiniz. Isıtma soğutma sistemi kireç temizleme işlemi için kireç çözücü ürünler seçmenize fayda sağlayacağız. Fabrika kumaş üretimlerinizde leke temizleme için leke sökücüler bu başlıktadır.